Organizatoriai Partneriai
Žinių ekonomikos
forumas
Žaidimų laukas Jaunimo akademija Lietuvos darbo
birža
LR Kultūros
ministerija
Lietuvos bibliotekininkų
draugija
Savas ratas

FLOW / SOLO HOUSE

Mūsų vystomas FLOW WATER/SOLO HOUSE projektas yra kompleksinė, plačiam funkcijų spektrui taikytina inovacija –  tiek kaip naujoviška transporto priemonė ar moderni gyvenamoji erdvė vandens aplinkoje, skirta nuolatiniam būstui ir/arba rekreacijos, turizmo etc. galimybėms. Pastaruoju atveju tokie sprendimai leistų pakankamai natūraliai išplėsti rekreacinių paslaugų sferą, neužgožiant gamtinių erdvių ir nedarant jokios neigiamos įtakos aplinkai ekologine ir urbanistine prasme.

        Pabandykite įsivaizduoti itin modernų, ekologišką būstą, biurą, kavinę, turizmo informacijos centrą, nedidelį viešbutuką ar suvenyrų parduotuvę, pilnai ir nuolat aprūpintus nemokamais elektros, vandens, šildymo ištekliais, nuotekų (ir jų valymo) sistemomis, ir visa tai – ant vandens! Tai būtų statinys su savo mikro aplinka ir rekreacine arba gyvenamąja erdve („bazinio“ modelio bendras plotas 210m2), dar daugiau –  su tokiu statiniu jūs galite judėti vandens plotais nenaudojant jokio kuro, o esant poreikiui – net „išlipti“ su visu namu į krantą!

Tokie SOLO HOUSE „plaukiojantys namai“ (čia reikėtų pažymėti, kad iš tiesų jie būtų registruojami kaip plūduriuojančios arba plaukiojimo priemonės – priklausomai nuo kompletacijos) „įkurdinti“ faktiškai bet kurioje aplinkoje ant vandens, galėtų duoti įvairiapusį teigiamą efektą funkciniu, estetiniu, ekonominiu, aplinkosauginiu ir, be abejonės komerciniu aspektais.

         Dar visai neseniai tokie sprendimai atrodė utopija, bet, randantis naujoms technologinėms galimybėms tokia idėja gali būti išties reali bei pakankamai nesunkiai įgyvendinama.

       Funkciškai ir energetiškai savarankiškai, mobiliai, ekologiškai vandens transporto priemonei SOLO HOUSE 2010m. pateikta tarptautinė patentinė paraiška, 2012 vasario mėn. Lietuvoje išduotas patentas Nr. 5806, taip pat registruotas SOLO HOUSE prekinis ženklas.

      „Plaukiojantys namai“ – naujovė ar...? Namų ant vandens (ar „plaukiojančių namų“, registruotų kaip plaukiojanti priemonė) rinka, nors ir pakankamai  nauja, vystosi ganėtinai sparčiai tiek moderniose ES šalyse (Vokietijoje, Suomijoje, Švedijoje ir ypač Nyderlanduose), tiek JAV ir Kanadoje. Tačiau didžioji dauguma gamintojų orientuojasi į gelžbetonio pagrindo ir prie kranto infrastruktūros jungiamus „namus ant vandens“ su pakankamai neapibrėžta „priklausomybe“ („namas“ ar „laivas“). Tai kelia ginčus tarp gamintojų ir municipalinių struktūrų, riboja klientų poreikius, dažnai yra pakankamai sudėtinga leidimų ir suderinimų požiūriu, ganėtinai brangu.

        Prieš porą metų Švedijos rinkose pasirodęs gaminys, kažkiek panašus į SOLO HOUSE modelį  (nuotraukose žemiau), pristatyme parodoje sukėlė didelį lankytojų susidomėjimą ir gerokai lenkia „tradicinius“ gaminius.

       Tačiau šis modelis taip pat turi savų silpnų pusių. Labai nesigilinant į techninius niuansus, galima paminėti kelis  pagrindinius aspektus, kuriais SOLO HOUSE pralenkia švedų gamintojus: lietuviškasis SOLO HOUSE bus pilnai autonomiškas ir visiškai draugiškas aplinkai, nenaudos dyzelinio kuro, turės daug papildomos erdvės denyje, galės plaukioti sekliuose vandenyse (max. grimzlė tik 0,35m) bei švartuotis faktiškai bet kurioje vietoje ir netgi savarankiškai „išlipti“ į krantą. Svarbu ir tai, kad SOLO HOUSE faktiškai nėra reikalingas uostas.

      SOLO HOUSE idėjos novatoriškumas ir realistiškumas.

       Ar realūs yra laivai (ar plaukiojantys namai) su alternatyviais energijos šaltiniais? Įgyvendintus pavyzdžius galima rasti www.solarlab.org bei www.solarwaterworld.de  interneto svetainėse. Beje, šie modeliai sukėlė itin didelį tarptautinį atgarsį žiniasklaidoje, juos įvertino Anglijos ir Vokietijos vyriausybių vadovai – tai rodo ir tam tikrą įvaizdžio potencialą. Kitas pavyzdys – neseniai kelionę aplink pasaulį baigęs šveicarų katamaranas „Turanor Planet Solar“, varomas vien saulės baterijomis (www.planetsolar.org ).

       Galbūt taip sutapo, arba SOLO HOUSE pavyzdys kažkiek įtakojo šiuo metu besirandančius panašius architektinius sprendimus – tokių jau galima rasti http://inhabitat.com/solar-powered-floating-island-is-an-off-shore-eco-retreat/ , http://inhabitat.com/amphibious-1000/, http://www.delfi.lt/verslas/nekilnojamas-turtas/pluduriuojancios-vilos-su-povandeniniais-miegamaisiais.d?id=68626106, http://www.delfi.lt/verslas/verslas/christies-siulys-isigyti-pirmasias-pasaulyje-mobilias-privacias-salas.d?id=68919322 ir pan. Bet kuriuo atveju tai rodo tiek didėjančią šios rinkos perspektyvą ir  potencialų poreikį, o tuo pačiu ir galimą konkurenciją. Tačiau šiuo metu ši niša yra atvira ir itin palanki. 

           SOLO HOUSE modelio pritaikymo galimybės. SOLO HOUSE modeliai (galimi įvairūs gabaritai bei spalviniai-architektiniai sprendimai) galėtų būti pritaikomi įvairioms funkcijoms – suvenyrų ir kt. parduotuvėms, kavinėms, biurams ir pan. vandens aplinkoje greta gyvenamųjų ir/arba rekreacinių zonų. Tuo labiau, kad   tam nereikėtų kurti papildomos infrastruktūros, jie neterštų aplinkos, nepriklausytų nuo vandens lygio svyravimų  bei sezonų kaitos, nedarkytų architektūrinių erdvių, puikiai derėtų tiek prie urbanistinės, tiek prie gamtinės aplinkos.

         FLOW WATER/SOLO HOUSE projektas  2013-siais metais buvo atrinktas prezentacijai tarp Danijos Prekybos rūmų „2013 metų Talentų“, taip pat projektas buvo pristatytas Lietuvos – Danijos inovacijų forume Kopenhagoje, Baltijos jūros regiono (BSR) konferencijoje Gdanske ir Baltijos jūros Forume, lietuviškų „Idėjų mugėse“ Paryžiuje, Briuselyje ir Skandinavijos šalyse. Apie projektą buvo rašoma DELFI portale  verslas.delfi.lt/nekilnojamas-turtas/lietuvio-svajone-apsigyventi-pluduriuojanciame-name-uz-800-tukst-lt.d?id=61298639, taip pat  dienraštyje  “Klaipėda”  http://issuu.com/diena/docs/2012-09-05_klaipeda?mode=window , 15 psl.), taip pat  buvo parengti ir transliuojami reportažai per LRT  - 2012 09 07, LTV  “Panorama”, http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/28099/panorama   (18:14    19:36).

         Jeigu mūsų vystomas projektas būtų Jums įdomus, galėtume bendromis jėgomis paieškoti jo realizavimo sprendimų. Visumoje tai galėtų būti efektyvus verslo modelis,  o dabartinis ES SF periodas atveria puikias galimybes tokio tipo technologinėms inovacijoms. FLOW/SOLO HOUSE projekto vystymui būtų tikslinga aplikuoti tiek į naujų technologijų kūrimo (INTELEKTAS LT, INOCONNECT  LT),  tiek į verslo vystymo (VERSLUMAS FI ir VERSLUMAS LT,  REGIO INVEST LT+, DIZAINAS LT)  priemones.

         Esame maksimaliai lankstūs ir esame pasiruošę svarstyti įvairiausius bendradarbiavimo variantus. SOLO HOUSE
© 2009 Savas Ratas